Eğitim-Sen’i hedef haline getiriyorlar… İzmir’de Eğitim Sen’in 29 Aralık grevine katılan 3 müdür yardımcısı sürgün edildi…

egitimsenizmir5nolusube-basinaciklamasi-29aralikeylemineceza-0001

Eğitim-Sen’i hedef haline getiriyorlar…

  egitimsenizmir5nolusube-basinaciklamasi-29aralikeylemineceza-001

İzmir’de Eğitim Sen’in 29 Aralık grevine katılan 3 müdür yardımcısı sürgün edildi…

29 Aralık eylemine katılan üyelerine haksız ceza verilmistir, “Bu işlemde rol alanlar, işledikleri suçlar nedeniyle hukuk önünde hesap verecek”

29 Aralık 2015 tarihinde KESK ve diğer emek örgütlerinin “Savaşa hayır barışı savunacağım “isimli  ülke genelinde bir günlük iş bırakma eylemine katılan Eğitim Sen İzmir şubesinden 95 kişi yüksek disiplin kuruluna sevk edildi. 200 kişiye 30/1 maaş kesim cezası verilirken, 4 kişiye de kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verildi, 3 müdür yardımcısı sürüldü. 

KARAKOLA ÇAĞRILDILAR

“29 ARALIK 2015 tarihinde KESK ve diğer emek örgütleri “Savaşa hayır barışı savunacağım” adı altında ülke genelinde bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirmiştir. Bu eyleme şubemizden 350 kişi katılmıştır. Yapılan soruşturmalar sonucunda eyleme katılanlar eylemin içeriğini bilerek ve bilmeyenler katılanlar diye farklı gruplara ayrılmış ve farklı cezalar önerilmiştir. Şu ana kadar 95 kişi yüksek disiplin kuruluna sevk edilmiş, 200 kişi 30/1 maaş kesim cezası verilmiş, 4 kişiye kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilmiştir. Soruşturmayı yürüten müfettişler nasıl bir kinle işlerini yaptılarsa kendi verdikleri cezalarla yetinmeyip yasa dışı eylem yaptığımız gerekçesiyle soruşturulan üyelerimizi savcılıklara şikayet etmişlerdir. Bu kapsamda yaklaşık 100 üyemiz hafta içinde savcılık talimatıyla karakollara çağrılarak ifade vermeleri istenmiştir”

İkinci ceza olarak sürgün edildiler

29 Aralık grevine katılan 3 müdür yardımcısı sendika üyesinin sürgün edilmiş: “Bu üç üyemize 29 Aralık grevine katıldıkları için önce 30/1 maaş kesim cezası verildi. Bununla yetinmeyen idare arkadaşlarımızın müdür yardımcılığı görevlerini ellerinden aldı ve başka ilçelere sürgün ettiler. Buca Süleyman Bilgen İlkokulu Müdür Yardımcısı şubemiz Yürütme Kurulu Üyesi Mali Sekreter Devrim Özder Bayındır ilçesine sürgün edildi. Kaynaklar İlkokulu Müdür Yardımcısı İzzet Baysal Kemalpaşa ilçesine sürgün edildi. Menderes Özdere T. Çamur Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Aybenis Ülker Torbalı ilçesine sürgün edildi. Mahkemelerin aynı konudan birden fazla ceza verilemeyeceği kararlarının olduğunu bile bile üyelerimize bir konuda üç ceza verilmesi kabul edilemez bir uygulamadır. İktidarın politikalarına itiraz eden herkesin hedef haline getirildiği bir dönemde Eğitim Sen’i hedef alarak örgütlü mücadelemizin engellenmeye çalışıldığı açıktır. Bizleri baskı altına almaya çalışan, haklı mücadelemizden döndürmeyi amaçlayan her türlü hukuk dışı kararın alınmasında ve uygulanmasında rol alanlar, işledikleri suçlar nedeniyle bir gün mutlaka hukuk önünde hesap vereceklerdir.

egitimsenizmir5nolusube-basinaciklamasi-29aralikeylemineceza-002

Basın Açıklaması şöyle:

“15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başlatılan ve darbecilere yönelik olduğu iddia edilen soruşturmalar, OHAL KHK’ları dayanak yapılarak kamuda gerçekleştirilen açığa almalar ve ihraçlar,sürgünler, siyasi iktidarın elinde tehlikeli bir silaha dönüşmüş durumdadır.

15 Temmuz’da başarısız olan darbe girişiminin başarılı olması halinde yaşanacak olan her şey, geçtiğimiz 3,5 ay içinde bizzat siyasi iktidar eliyle hayata geçirilmektedir. 15 Temmuz’da darbe girişiminde bulunanlarla mücadele için yola çıktıklarını iddia edenler, tüm muhalif kesimleri baskı altına almak, susturmak ve sindirmek için OHAL hukukunu ve KHK’ları kendilerine kalkan yapmaktadır.

Bugüne kadar Milli Eğitim Bakanlığı, özellikle temel hak ve özgürlükler konusunda, en temel sendikal hakların kullanılması ile ilgili olarak çok sayıda hukuk dışı girişimde bulunmuş, hukukun en temel ilkelerini ayaklar altına alan kararlara imza atmıştır. MEB’in yasakçı ve hukuk dışı karar ve cezaları mahkemelerden, yüksek yargıdan birer birer dönmesine karşın, bakanlık Eğitim Sen’e yönelik baskıcı ve ayrımcı uygulamalarına ısrarla devam etmekte, Eğitim Sen üyelerini korkutmak ve yıldırmak için olmadık yol ve yöntemler kullanarak açıkça suç teşkil eden tutumlar içine girmektedir.

Bu yaşanan saldırılar kapsamında Şubemizde nasibini almıştır.29 ARALIK 2015 Tarihinde KESK ve diğer emek örgütleri “Savaşa hayır barışı savunacağım “adı altında ülke genelinde bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirmiştir.Bu eyleme şubemizden 350 kişi katılmıştır.Yapılan soruşturmalar sonucunda eyleme katılanlar eylemin içeriğini bilerek ve bilmeyenler katılanlar  diye farklı gruplara ayrılmış ve farklı cezalar önerilmiştir. Şu ana kadar 95 kişi yüksek disiplin kuruluna sevk edilmiş,200 kişi 30/1 maaş kesim cezası verilmiş,4 kişiye kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilmiştir.

Soruşturmayı yürüten müfettişler nasıl bir kinle işlerini yaptılarsa kendi verdikleri cezalarla yetinmeyip yasa dışı eylem yaptığımız gerekçesiyle soruşturulan üyelerimizi  savcılıklara şikayet etmişlerdir.Bu kapsamda yaklaşık 100 üyemiz hafta içinde savcılık talimatıyla karakollara çağrılarak ifade vermeleri istenmiştir.

Hukuksuz şekilde verilen bu cezalar, cezaları verenleri tatmin etmemiş olacak ki,  29 Aralık grevine katılan 3 müdür yardımcısı arkadaşımız sürgün edilmiştir.

Bu üç üyemize 29 Aralık grevine katıldıkları için  önce 30/1 maaş kesim cezası verildi. Bununla yetinmeyen idare arkadaşlarımızın müdür yardımcılığı görevlerini ellerinden aldı ve başka ilçelere sürgün ettiler. Buca Süleyman Bilgen İlkokulu müdür yardımcısı şubemiz yürütme  kurulu üyesi mali sekreter Devrim Özder Bayındır ilçesine sürgün edildi.Kaynaklar İlkokulu müdür yardımcısı  İzzet Baysal Kemalpaşa ilçesine sürgün edildi.Menderes Özdere T.Çamur Otelcilik ve Turizm Meslek lisesi müdür yardımcısı Aybenis Ülker Torbalı ilçesine sürgün edildi.

Mahkemelerin  aynı konudan birden fazla ceza verilemeyeceği kararlarının olduğunu bile bile üyelerimize bir konuda üç ceza verilmesi kabul edilemez  bir uygulamadır.

 İktidarın politikalarına itiraz eden herkesin hedef haline getirildiği bir dönemde Eğitim Sen’i hedef alarak örgütlü mücadelemizin engellenmeye çalışıldığı açıktır.  Bizleri baskı altına almaya çalışan, haklı mücadelemizden döndürmeyi amaçlayan her türlü hukuk dışı kararın alınmasında ve uygulanmasında rol alanlar, işledikleri suçlar nedeniyle bir gün mutlaka hukuk önünde hesap vereceklerdir.

Eğitim Sen üye ve yöneticilerine yönelik her türlü baskı, soruşturma ve sürgünlerin durdurulması için örgütsel ve hukuksal mücadelemizi sürdüreceğimiz bilinmelidir! Üyelerimize yönelik baskı, sürgün ve soruşturmalara son verilmeli, ülke çapında başlatılan cadı avı derhal durdurulmalıdır.”

http://www.egitimsenizmir5.org.tr/egitim-seni-hedef-haline-getiriyorlar/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir