Haziran Hareketinin Laikligi Yeniden Kuracagiz Eyleminde Naim GÜL Ögretmenimize Yapilan Polis Şiddetini Kiniyoruz.

Duyuru—EGITIMSEN—EGITIMSEN5—001.002

Haziran Hareketinin Laikliği Yeniden Kuracağız Eyleminde Naim GÜL Öğretmenimize Yapılan Polis Şiddetini Kınıyoruz.

DuyuruNAİM—BasınAciklamasi—EGITIMSEN5—001.001

TBMM Başkanı İsmail KAHRAMAN, “Laiklik yeni anayasada olmamalıdır” diyerek, “Dindar anayasa meselesinden anayasamızın kaçınmaması lazım. Dini olarak bahsetmesi lazım” vurgusu yaparak, iktidarın yıllar içinde siyasi sistemi ve toplumsal yapıyı dini kurallara göre biçimlendirme girişimlerini hangi noktalara götürmek istediklerini açıkça itiraf etmiştir.

Meclis Başkanı’nın bu sözleri, siyasi iktidarın 14 yıldır başta eğitim olmak üzere, toplumsal yaşamın bütün alanlarında oluşturmaya çalıştığı “tek din, tek mezhep” anlayışına dayalı toplum modelinin anlaşılması açısından ibret vericidir. Yıllardır halkın dini duygularını sömürerek, hemen her alanda inanç istismarı yaparak hareket edenlerin laiklik fikrinden rahatsızlık duyması hiç şaşırtıcı değildir!

TBMM Başkanı İsmail KAHRAMAN’ ın sözlerinden sonra Türkiye’nin her yerinden tepkiler yükselmiştir. Haziran Hareketi’de ‘’Laikliği Kazanacağız’’ diyerek 26/04/2016 tarihinde Türkiye’nin bir çok yerinde alanlara çıkmış ve İsmail Kahraman’ı protesto etmiştir.Yapılan eylemlere Ankara’da ,İstanbul’da ,Uşakta ve İzmir’de polis vahşice saldırmış ve onlarca insanı döverek gözaltına almıştır.26/04/2016 Salı günü İzmir Alsancak’ta Haziran Hareketinin yaptığı eyleme müdahale eden emniyet güçleri basın açıklaması yapmak isteyenlere şiddet uygulayıp 11 kişiyi gözaltına almıştır. Alanda bulunan Eğitim Sen üyesi öğretmenlerimiz Naim GÜL ve Celal AKBIYIK, polisin insanlara uyguladığı bu şiddete karşı çıkmış, müdahale etmişlerdir. İnsanlara şiddet uygulamalarının doğru olmadığını söylemişlerdir. Emniyet güçlerinin tepkileri öğretmen arkadaşlarımızın üzerine yönelmiş, zorla ve döverek gözaltına alınmışlardır. Onlarca polisin müdahalesiyle ters kelepce takılarak gözaltına alınan arkadaşlarımızdan Naim GÜL’ e yönelik şiddet bununla da kalmamış savunmasız haldeyken burnuna yumruk atılarak burnu kırılmıştır. Yaşananların hepsi doktor raporlarıyla kayıt altına alınmıştır.

DuyuruNAİM—BasınAciklamasi—EGITIMSEN5—001.002

Buradan yaşananları kınıyor, üyemiz öğretmenlerimizin yanlarında olduğumuzu belirtiyoruz. Yasal bir basın açıklamasına bile tahammül edemeyip şiddet uygulaya, iskence yapanlardan ve yaşananlarda sorumluluğu bulunan herkes hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı belirtiyoruz. Öğretmen arkadaşlarımız yalnız değildir.

Ayrıca Eğitim Sen olarak, eşitsizliği ve ayrımcılığı savunan, laikliği tehdit ve engel olarak gören TBMM Başkanı’nın görevinin başında bulunmasını kabul etmiyor, kendisini derhal istifaya davet ediyoruz!

Hükümetin, “tek tipçitüm politikalarına karşı laik, eşit, özgür ve demokratik bir yaşam mücadelesindeki kararlılığımız ve ısrarımız sürecektir!

Eğitim—Sen Izmir 5 Nolu Sube

Yürütme Kurulu Adına
Şube Başkanı
Savaş CANDEMİR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir